Shopping cart
Your cart empty!
Zastanawiasz się, jakie procesy możesz zautomatyzować w firmie, aby usprawnić codzienne działania i osiągnąć wyższą efektywność?
W dzisiejszych czasach automatyzacja jest nie tylko modnym hasłem, lecz także realnym sposobem na rozwój twojej firmy, szczególnie jeśli masz do czynienia z wieloma powtarzalnymi czynnościami, rosnącą liczbą zamówień i klientów.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda automatyzacja procesów biznesowych w praktyce i co może dać Ci w kontekście zarządzania różnymi działaniami w twojej firmie, zapraszam do lektury.
Znajdziesz tu mnóstwo przykładów i inspiracji, które pomogą ci wybrać obszary warte automatyzacji w Twojej firmie.
Automatyzacja procesów biznesowych może dotyczyć wielu obszarów w biznesie.
Mamy do czynienia z takimi działami jak marketing, HR czy obsługa klienta, a nawet typowo magazynowe działania związane z logistyką lub organizacją składowania towaru.
Zatem, czym tak naprawdę jest automatyzacja?
Automatyzacja to wdrażanie rozwiązań pozwalających na automatyczny przepływ danych i zadań, dzięki czemu pracownik nie musi za każdym razem klikać, powielać czy przenosić informacji ręcznie. To duża oszczędność czasu i wyraźna redukcja błędów, zwłaszcza przy powtarzalnych zadaniach.
W efekcie firma osiąga wyższą wydajność i może mądrzej alokować zasoby, co korzystnie wpływa na wyniki w firmie.
Dział marketingowy to jeden z głównych obszarów, w których warto zastanowić się nad automatyzacją procesów.
Powód jest prosty: w marketingu występuje wiele powtarzalny czynności, takich jak wysyłka newsletterów, przygotowywanie postów w mediach społecznościowych czy analizowanie skuteczności reklam.
Wszystko to możesz zautomatyzować, korzystając z platform do planowania kampanii czy monitorowania wyników. W efekcie pracownik działu marketingu zyskuje więcej czasu na kreatywność i tworzenie lepszych materiałów dla Twoich klientów.
Na przykład, jeśli co tydzień wysyłasz newsletter do swojej bazy odbiorców, możesz ustawić algorytm wysyłek tak, aby wiadomości e-mail dotarły do ludzi we właściwym momencie.
System do automatyzacji procesu może analizować aktywność użytkowników i wysyłać materiały promocyjne wtedy, gdy szansa na ich otwarcie jest największa. Czyli na przykład o podobnej godzinie, gdy poprzednim razem otworzyli maila od Ciebie.
Przy okazji dostajesz przejrzysty raport liczby kliknięć i konwersji, co ułatwia ci dopracowanie oferty.
Wielu właścicieli firm zastanawia się, jak zautomatyzować część działań w dziale obsługa klienta.
Tutaj proces bywa niezwykle powtarzalny – regularnie pojawiają się te same pytania, trzeba wpisywać dane o klientach, wystawiać faktura i ciągle przełączać się między różnymi aplikacjami. Jak odciążyć pracowników od tych monotonnych czynności?
Odpowiedzią jest automatyzacja procesu obsługi, na przykład poprzez wdrożenie systemu helpdesk z gotowymi scenariuszami odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Możesz też skorzystać z chatbota, który przejmie wstępną rozmowę z klientem i odpowie na podstawowe wątpliwości. Jeśli masz sklep internetowy, automatyczny system statusów zamówień może ograniczyć liczbę telefonów z pytaniem o paczkę.
Jeśli jeszcze nie używasz CRM (skrót od ang. customer relationship management) – dosłownie oznacza „zarządzanie relacjami z klientami”, to dobry moment, by to rozważyć.
Odpowiedni crm umożliwia integracja danych z różnych obszarów twojej działalności, dzięki czemu nie tracisz czasu na ręczne przenoszenie kontaktów lub informacji z różnych źródeł.
Ponadto crm znacznie ułatwia zarządzanie i monitorowanie procesu sprzedażowego oraz obsługi klienta.
Możesz ustawiać automatyczny lejek sprzedaży, zaplanować powiadomienia przypominające o kontakcie z klientem i tworzyć raport obrazujący, na jakim etapie jest każdy potencjalny klient.
Dzięki temu system automatyzacji sam decyduje, kiedy należy wysłać kolejną wiadomość e-mail, zadzwonić lub zaplanować demo produktu.
Dział HR (z ang. human resources, czyli dział zarządzania zasobami ludzkimi nazywany również działem personalnym) kojarzy się głównie z rekrutacją, wypłacaniem wynagrodzeń i rozliczaniem pracowników z urlopów.
Jeśli przyjrzysz się temu bliżej, zobaczysz masę powtarzalnych zadań, które można automatyzować: wypełnianie formularzy rekrutacyjnych, rozliczenia delegacji czy tworzenie list płac.
To wszystko jest czasochłonne i podatne na błędy, więc czemu by tego nie zautomatyzować?
Coraz więcej firm decyduje się wdrażać dedykowane systemy kadrowo-płacowe, które usprawniają przetwarzanie danych dotyczących pracowników.
Dzięki zastosowaniu automatyzacji w procesie rekrutacji kandydat może wypełnić kluczowe pola w formularzu, a pracownik działu HR natychmiast dostaje je do wglądu w systemie, bez potrzeby przerzucania kilku maili.
Podobnie rzecz się ma z generowaniem umów, sporządzaniem list płac czy wysyłką informacji do urzędów.
Logistyka to kolejna dziedzina, w której automatyzacja ma duże znaczenie.
Planowanie dostaw, rozdzielanie wysyłek czy kontrola stanów magazynowych to wszystko wymaga żmudnych weryfikacji.
Odpowiednie systemy pozwalają jednak wprowadzić automatyczny przepływ informacji, dzięki czemu od razu wiadomo, ile towaru jest w magazynie i kiedy należy sprowadzić kolejną partię produktów.
Przykładowo, możesz ustawić, by w momencie spadku stanu magazynowego poniżej pewnego poziomu system wysyłał alert do działu zakupów.
Możesz również za pomocą kilku kliknięć wygenerować etykiety nadawcze i powiadomić firmę kurierską o nowej przesyłce.
W rezultacie, otrzymujesz uporzadkowany cykl logistyczny, który jest mniej podatny na pomyłki.
Przykładowo, jeśli w ciągu dnia obsługujesz setki zamówień, bez odpowiednich rozwiązań łatwo wpaść w bałagan – pracownik musi sprawdzać maile, wypełniać formularze, drukować etykiety.
Dzięki zastosowaniu automatyzacji różnych procesów, system może automatycznie pobrać zamówienia, wypełnić pola w panelu administracyjnym i wystawić stosowny dokument (jak faktura).
Następnie generuje komunikat dla magazynu, aby przygotować paczkę.
Ty – i twoi klienci – otrzymujecie aktualizacje, a pomyłki przy adresach dostaw praktycznie znikają.
Czas realizacji skraca się, a satysfakcja klientów rośnie.
Każda firma regularnie tworzy różne dokumenty: faktura, umowa sprzedaży, potwierdzenie zamówienia itp.
Wszystkie te dokumenty można przygotowywać w sposób automatyczny, wystarczy zintegrować system sprzedażowy lub magazynowy z odpowiednim modułem do generowania dokumentów z odpowiednich szablonów.
Jakie korzyści, wynikają z wdrożenia automatyzacji?
Jeśli masz system, który monitoruje stany towarów w magazynie i automatycznie przyporządkowuje produkty do zamówień, znacznie skracasz czas kompletowania paczek.
Pracownik nie musi już biegać z kartką po magazynie, bo ma jasny komunikat, gdzie znajduje się konkretny artykuł.
Automatyzacja procesów, działa na zasadzie reguł zdefiniowanych w systemie. Ustawiasz algorytm, który określa, co ma się wydarzyć, gdy spełniony zostaje określony warunek (np. kiedy ktoś zapisze się na listę mailingową, ma od razu otrzymać wiadomość powitalną). Możesz także wdrażać funkcje automatycznie przydzielające zadania do konkretnych osób, gdy dany krok zostanie wykonany.
W ten sposób unikasz chaosu w firmie, gdzie nikt nie wie, kto powinien zająć się określoną sprawą.
Gdy zautomatyzujesz obieg dokumentów, definiowanie ról czy reguły powiadomień, wówczas firma staje się znacznie bardziej zorganizowana.
Pracownicy mogą otrzymywać wyłącznie zadania adekwatne do ich kompetencji, a ogólna efektywność zespołu drastycznie rośnie.
Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć, aby wdrażać automatyzację w Twojej firmie, to najlepszą opcją będzie wykonanie analizy aktualnych procesów biznesowych.
Sprawdź, które czynności są najczęściej powtarzane i pochłaniają najwięcej czasu, a następnie jesli nie wiesz czy taki proces da się zautomatyzować, albo jak to zrobić to wystarczy, że umówisz się z nami na bezpłatną konsultację.
Bardzo istotny jest wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji, ponieważ inne rozwiązanie sprawdzi się do automatyzacji marketingu, a inne do zarządzania magazynem.
Kiedy już będziesz wiedzieć, co chcesz automatyzować, ustal priorytety a my pomożemy Ci z wdrożeniem tego planu w życie.
Zwykle warto zacząć od procesów, które dają największy zwrot, w najkrótszym czasie.
Wdrażaj je w małej skali, np. w pojedynczym dziale, testuj i poprawiaj. Z czasem, gdy zobaczysz efekty, zaczniesz wprowadzać automatyzację także w pozostałych działach firmy.
Często pada pytanie, jakie konkretnie korzyści niesie za sobą automatyzacja i czy naprawdę sprawdzi się w danej firmie.
Automatyzacja może pomóc Twojej firmie na wiele sposobów: – Przyspiesza, upraszcza i ułatwia efektywne zarządzanie projektami, ogranicza żmudne przepisywanie danych i przyspiesza obieg dokumentów.
Sztuczna inteligencja jest często kolejnym krokiem na drodze do optymalizacji.
Pozwala ona przewidywać trendy, rozpoznawać wzorce w dużych zbiorach informacji i bardziej precyzyjnie tworzyć oferty, dopasowane do klientów.
Może też wspierać automatyzację projektów, sugerując harmonogram działań czy proponując najlepszą kolejność następnych kroków.
Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, istnieje szereg procesów w firmie, które łatwo poddać automatyzacji, zwłaszcza te powtarzalne i podatne na błędy ludzkie.
Najczęściej w grę wchodzi obsługa dokumentacji (faktury), logistyka (stany magazynowe czy wysyłka), marketing (kampanie, newslettery), HR (rozliczanie urlopów, sprawy kadrowo-płacowe) czy CRM (zarządzanie klientami).
Jeśli zastanawiasz się, co można zautomatyzować w Twojej firmie, prosta zasada brzmi: wszystko to, co jest w dużej mierze manualne, powtarzalne i nie wymaga rozbudowanych kompetencji interpersonalnych czy kreatywności.
Automatyzacja nie zastąpi człowieka w budowaniu relacji z klientem czy projektowaniu nowego produktu, ale uwolni go od obowiązków, które w większości są rutynowe i czasochłonne.
Oto parę przykładów:
Pamiętaj, że automatyzacja to inwestycja długoterminowa.
Początki mogą wymagać odpowiedniego przygotowania, przejścia przez proces wdrożenia, testów i przyuczenia zespołu.
Jednak z czasem automatyzacja pozwala dostrzec sporą poprawę w wydajności, skrócenie czasu obsługi zamówień i zwiększenie satysfakcji klientów.
Możliwości automatyzacji (w tym automatyzacja zarządzania projektami czy działania wspierane przez sztuczną inteligencję) są obecnie ogromne.
Nawet niewielkie firmy coraz częściej automatyzują procesy związane z zamówieniami, wystawianiem faktur lub komunikacją z klientami, bo widzą w tym szansę na wzrost efektywności i ograniczenie kosztów.
Jednocześnie rośnie motywacja pracowników, którzy mogą poświęcić więcej uwagi ciekawszym zadaniom.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i lepiej zrozumieć korzyści płynące z automatyzacji, warto umówić się z nami na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację.
Zobacz, w jakich obszarach Twoja firma traci najwięcej czasu, a następnie zaplanuj kroki prowadzące do wdrożenia automatyzacji w firmie. Pomożomy w tym albo zrobimy to całkowicie za Ciebie.
Automatyzacja różnych procesów nie musi wcale wiązać się z astronomicznymi kosztami ani z pruciem całej struktury firmy.
Wystarczy mały, rozsądny krok i integracja kilku aplikacji, aby znacząco usprawnić zarządzanie codziennymi operacjami, ograniczyć błędy i przyspieszyć realizację zamówień.
W efekcie zapewnisz wyższy poziom obsługa klienta, a Twój zespół będzie miał szansę rozwijać się w kierunku ambitniejszych zadań.
Każda firma jest inna i nie ma jednego, uniwersalnego planu, który proces warto automatyzować w pierwszej kolejności.
Najlepiej zacząć od przeanalizowania struktury i ustalenia, które zadania są najbardziej powtarzalne i najbardziej podatne na automatyzację.
Potem pomożemy wdrożyć Ci automatyzację krok po kroku i nie pozostanie nic innego niż cieszenie się rosnącą wydajnością i lepszym morale w zespole.
Powodzenia w odkrywaniu kolejnych możliwości automatyzacji i wdrażaniu ich w praktyce!
Niezależnie od branży, automatyzacja może być dla Twojej firmy przepustką do oszczędności czasu i zasobów oraz szansą na mocniejszą pozycję w konkurencyjnym świecie biznesu.